2 GDH -T „Watra” im. gen. Mariusza Zaruskiego

 Oryginalny znaczek „Watry” noszony na prawym rękawie munduru.

Stronę tą poświęcam 2 Gdyńskiej Drużynie Harcersko-Turystycznej „Watra” (1947-1981) oraz także Młodzieżowemu Klubowi Turystycznemu „Watra” (istnieje nadal).

Dlaczego? Wyjaśniłem to w książce. Zawsze traktowałem „Watrę” jako naszych protoplastów, tam zaczynaliśmy pierwsze kroki harcerskie. Z podziału 2 GDH-T powstała 22 TGDH, a w dalszej konsekwencji pierwsza drużyna „Szarotki” czyli 122 GDH.  Przez pierwsze lata istnienia „Szarotki” należeliśmy też do MKT „Watra”, mieliśmy trzy wspólne obozy wędrowne, organizowaliśmy wspólne rajdy i współpracowaliśmy z Bacą, który nie ma co ukrywać bardzo wiele nas nauczył.

W tamtych czasach zbyt mało interesowaliśmy się historią drużyny, czego dzisiaj wielce żałuję, ale podejmuję trud odtworzenia historii 2 GDH-T „Watra” i jego pierwszego i jedynego drużynowego ś.p. hm Zbigniewa „Bacy”  Żochowskiego, powstańca warszawskiego (II Obwód „Żywiciel” (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – zgrupowanie „Żubr” – 1. kompania – pluton 250, następnie pluton harcerski 227 ), który oczarowany postawą „Zośki” i „Parasola” po wojnie zakłada w Gdyni drużynę harcerską o numerze 2 (pierwotnie w Gdańsku-Oliwie o numerze 29 GDH od roku 1947 do ok. 1956). Pierwszy obóz drużyny odbywa się już w roku 1947 w Zagórskiej Strudze koło Rumi…

[Uwaga: z ostatnio pozyskanych materiałów (własnoręcznie pisanych przez Bacę) wynika, że Baca w 1947 r założył drużynę w Gdańsku Oliwie przy SP 24, potem przy V LO w Gdańsku-Oliwie, następną siedzibą była SP 36. W okresie likwidacji ZHP drużyna działa przy Zarządzie Dzielnicowym w Oliwie, a potem przy Zarządzie Wojewódzkim ZMP.

W 1956 roku drużyna zostaje przeniesiona do Gdyni i działa przy Młodzieżowym Domu Kultury, a z chwilą powstania SP 30 na ul Żeromskiego tam osiada na stałe.]

Baca w swoim sprawozdaniu z 1978 roku podaje, że drużyna zorganizowała 97 obozów, ale to nie był koniec. Sumarycznie było ich grubo ponad setkę.

Nie będzie łatwo odtworzyć historię, albowiem wiele materiałów w tym kroniki zostały nieroztropnie wyrzucone na makulaturę przez administrację budynku po śmierci „Bacy”, ale następca Bacy (Jacek Wolan)  zdołał ocalić  slajdy, filmy,  wiele zdjęć i innych materiałów. Problem jednak polega na tym, że opisy są niepełne, trudne do rozszyfrowania i odczytania, zwykle bez podania dat, czy nawet roku. Tajemnice szyfru zabrał za sobą Baca na tamtą stronę. Skanując udostępnione materiały bawiłem się często w detektywa i grafologa…

Na początek zeskanowałem część slajdów z lat 70-tych i przełomu lat 80-tych, ale w miarę czasu, możliwości i uprzejmości Jacka Wolana skanuję kolejne partie materiałów.

Tam gdzie jest to oczywiste wpisywałem konkretne daty, czy rok.

Tam gdzie nie byłem do końca pewny oznaczyłem rok literami NN, a tam gdzie trudno nawet lat się domyśleć po prostu: NN.

Przede mną długa i mozolna praca. Liczę, że byli członkowie „Watry” pomogą mi rozwikłać zagadki dat i osobowości występujących na zdjęciach. Zachęcam do wpisywania komentarzy na zdjęciach.

Zaktualizowano: lipiec 2019r. 

Jeśli ktokolwiek rozpoznaje osoby, sytuacje, daty – poproszę o komentarze do zdjęć w samych albumach, lub na maila zamieszczonego w zakładce „Kontakt”.

OBOZY:

lata 40-te:

lata 50-te:

lata 60-te: 

lata 70-te:

lata 80-te:

WYCIECZKI, RAJDY i INNE:

lata 40-te:

lata 50-te:

lata 60-te:

lata 70-te: 

lata 80-te:

2021

ZAGADKI:

DATY NIEPEWNE:

Nowe zdjęcia – w większości NN (te znane są opisane w nazwie zdjęć) – podział bardzo orientacyjny:

Jeśli ktokolwiek rozpoznaje osoby, sytuacje, daty – poproszę o komentarze do zdjęć w samych albumach, lub na maila zamieszczonego w zakładce „Kontakt”.

4 odpowiedzi na 2 GDH -T „Watra” im. gen. Mariusza Zaruskiego

  1. jnarog pisze:

    Mam kilka uwag do podanych dat. Przejżałem swoje stare dokumenty i wg mnie opublikowane powyżej zdjęcia dotyczą:
    1.Wiośnisko w Warszawie odbywało się w I/1972 (byłem tam);
    2. Obóz Kotlina Kłodzka to Obóz „Orlica 73” odbywał się VI/VII 1973 (byłem tam);
    3.Obóz „Radmor” odbywał się w 1975 roku, był to komercycny obóz dla dzieci pracowników firmy Radmor, polegał na skopiowniu przez Bacę trasy wcześniejszych i późniejszych obozów Pobrzeżem Bałtyku tyle, że łatwiejszy, bo mocno sponsorowany.
    Na zdjeciach widać m.in. córki Dyrektora Naczelnego i jednego z Vice. Bylo fajnie.
    4.Obóz Sudety-Tatry to Obóz „Babia Góra 1972” (Beskidy-Tatry). Bardzo ciężki, byłem tam;
    5.Obóz Jura K-C 1971 to Obóz „szlakiem Orlich Gniazd 1971 (byłe tam);
    6.nn1973 to Obóz „Pobrzeżem Bałtyku, chyba pierwszy z całej serii, rok 1973 jest bardzo prawdopodobny (byłem tam);
    7.NN – na zdjęciu poznaję Bogusia Stasiaka(v-ce Prezydent Gdyni), a także Izę i Krzyśka Orlowskich i Grzesia Szczecińskiego, to może być rok 72/73/74;
    8.NN70e Jantarowe Wici to rok 1973 – byłem juz instruktorem, co widac na zdjeciach;
    9.NN Uroczystości w JW – to moim zdaniem rok 1973, na zdjęciu widać Jurka Świniańskiego, który w 1974 odszedł z drużyny;
    10.Potwierdzam także opisy z Jantarowych Wici i Operacji Frombork (byłem tam);

    P.S. Mam nadzieję na kolejne zdjecia.
    Link do strony przekazałem Danielowi Michalskiemu i Jurkowi Świniańskiemu z prośbą „podaj dalej”, a także mojemu bratu – Piotrkowi. Zobaczymy, co to przyniesie?
    Jacek Naróg

  2. Szef pisze:

    Dzięki wielkie Jacek,
    spróbuję w wolnej chwili odpowiednio uporządkować opisy stosownie do sugestii.
    Kojarzę wszystkie nazwiska, wciąż są w mojej pamięci, choć z rozpoznawaniem twarzy już gorzej 😉 byłem wtedy odrobinę młodszy od was 🙂

    Czekam niecierpliwie na obiecaną następną partię slajdów od Jacka Wolana. Jak tylko uda się je wydobyć zajmę się ich digitalizacją.

    p.s.
    poprawiłem

  3. Pingback: Nowe materiały historyczne „Watry” | Szczep Szarotka. Strona byłych harcerek, harcerzy i sympatyków.

  4. Pingback: Tablica Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego w Alei Zasłużonych Żeglarzy w Gdyni - nowezagle.pl

Dodaj komentarz